10 Zalet rekuperacji

 
 

1.  Świeże powietrze do oddychania

 
Odpowiednia ilość powietrza jest najważniejsza dla prawidłowego, czyli skutecznego działania każdego systemu rekuperacji. My o tym wiemy, dlatego każdą realizację zaczynamy od obliczeń. Wyznaczając ilość powietrza bierzemy pod uwagę głównie ilość mieszkańców, tryb ich życia i wymagania, a dodatkowo ilość pomieszczeń w domu i ich wielkość.
Świeże powietrze, które dostarczane jest do domu ma za zadanie usunąć emitowane przez mieszkańców zanieczyszczenia (głównie dwutlenek węgla i parę wodną oraz pyły). To dlatego obliczenia ilości powietrza nie powinny się opierać na kubaturze pomieszczeń, czy przestarzałych normach branżowych. To człowiek potrzebuje powietrze do oddychania, a nie pomieszczenie.
 

2.  Niskie stężenie CO2 i zdrowy sen

 
Czy rano budzisz się zmęczony? A może często jesteś w ciągu dnia rozkojarzony i trudno Ci się skoncentrować? Przyczyną może być zły sen spowodowany niedotlenieniem, a w zasadzie lekkim zatruciem dwutlenkiem węgla.
 
Dwutlenek węgla jest człowiekowi niezbędny do życia. To dzięki niemu hemoglobina transportuje drogocenny tlen i składniki odżywcze do naszych komórek. Niestety nadmiar dwutlenku węgla w powietrzu, którym oddychamy jest bardzo niebezpieczny. Według norm niemieckich stężenie dwutlenku węgla w powietrzu w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt stały ludzi nie powinno przekraczać 1500ppm. Szwedzi, tak dbający o dobro każdego obywatela, mają jeszcze bardziej surowe wymagania: poniżej 1000ppm.
Powietrze zewnętrzne ma około 400ppm dwutlenku węgla, a powietrze wewnątrz pomieszczeń uznaje się za bardzo dobre przy stężeniu poniżej 700ppm.
 
W standardzie gwarantujemy naszym Klientom poziom CO2 poniżej 1000ppm!
 

3.  Czyste powietrze bez alergenów

 
W centralach rekuperacyjnych, które dostarczamy, w standardzie montowane są filtry dokładne klasy F7 wg normy PN-EN 779. Oznacza to, że filtr zatrzymuje od 80 do 90% cząstek zawartych w pyle atmosferycznym. Tak wysoka skuteczność sprawia, że mieszkańcy mogą głęboko odetchnąć powietrzem bez smogu, a wymiennik ciepła bardzo długo zachowuje swoją sprawność.
 
Warto też wiedzieć, że stosowane powszechnie w centralach filtry oznaczone literą G (G1, G2, G3, G4) mają według tej normy skuteczność filtracji pyłu atmosferycznego poniżej 20%! Częste czyszczenie wymiennika ciepła i kanałów, czarne ślady na suficie wokół anemostatów, czy brak swobodnego oddechu dla alergików, to tylko część konsekwencji oszczędzania na jakości.
 

4. Komfort akustyczny

 
Prawidłowo działająca rekuperacja powinna pracować w tle. Nawet najbardziej skuteczna instalacja, jeżeli hałasuje, będzie uciążliwa i odbierana jako źle wykonana.
 
Wykonanie instalacji skutecznej i cichej oraz działającej bez wywoływania przeciągów, to trudne zadanie. Wymaga dobrania odpowiednich komponentów instalacji: nawiewników, wywiewników, kanałów wentylacyjnych, tłumików hałasu itp. Długa była droga do opracowania takiego idealnego zestawu, ale opłaciło się. Nasze instalacje nawet podczas pracy z maksymalną wydajnością nie przekraczają poziomu hałasu w pomieszczeniach powyżej 20dB(A).
 
Do ich budowy stosujemy kanały i kształtki wytwarzane bezpośrednio na budowie z systemu płyt Climaver. Kanał wykonany z takiej płyty jest od zewnątrz zabezpieczony zbrojonym płaszczem aluminizowanym, a od wewnątrz posiada specjalną tkaninę Neto. Ścianka kanału wykonana jest z prasowanej wełny mineralnej, która stanowi doskonałą izolację termiczną i akustyczną. Niska prędkość powietrza wewnątrz kanałów zabezpiecza przed wtórną emisją szumów, a każdy centymetr kwadratowy wewnętrznej powierzchni instalacji absorbuje hałasy i dba o idealny komfort akustyczny w pomieszczeniach.
 

5. Komfort termiczny

 
Przeciągi mogą powodować dyskomfort i złe samopoczucie, a nawet przeziębienie mięśni i inne dolegliwości. Jeżeli system rekuperacji nie będzie komfortowy w odczuciu użytkowników, nie będzie używany, a koszty związane z jego budową nie będą miały sensu.
 
W naszych realizacjach do nawiewu powietrza świadomie nie stosujemy zwykłych anemostatów, które nie mają możliwości regulacji kierunku nawiewu. Jako elementy nawiewne polecamy naszym klientom nawiewniki z wieloma małymi dyszami, które można indywidualnie kierować w dowolną stronę. Plusy tego rozwiązania, to możliwość znacznego rozproszenia strugi powietrza, możliwość „wycięcia” dowolnych sektorów, montaż w ścianie lub suficie, nawiew pionowy lub poziomy.
 
Nawiewnik dostarczający powietrze do pomieszczeń jest "wizytówką" całego systemu rekuperacji. Nie powinno się na nim zbytnio oszczędzać, bo w skrajnych przypadkach może popsuć cały efekt nawet najlepszej instalacji.
 

6. Przyjemny chłód latem

 
Każdy chciałby mieć w swoim domu komfort przez cały rok. Systemy ogrzewania są przez inwestorów wybierane świadomie, a najczęściej branym pod uwagę parametrem jest komfort odczuwany w pomieszczeniu. Królują tutaj systemy płaszczyznowe (podłogowe, ścienne i sufitowe), które dają najlepsze efekty w tym zakresie.
 
A co z sezonem letnim?
 
Dla większości osób posiadających własny dom jedynym rozwiązanie jest otwieranie okien i walka z hałasami, komarami i kurzem. Można oczywiście zastosować moskitiery, ale to dodatkowa inwestycja, która może wynieść dobrych kilka tysięcy złotych w średniej wielkości domu, no i rozwiązuje tylko małą część problemu. Innym wyjściem jest zainwestowanie w system klimatyzacji dla całego domu, jednak mało kogo stać na taki wydatek. Jeżeli decydujemy się na system rekuperacji, możemy go połączyć z chłodzeniem. Koszty inwestycyjne takiego rozwiązania są dużo niższe od wykonania obu systemów niezależnie, ponieważ potrzebujemy tylko jednego źródła chłodu, a chłodne powietrze rozprowadzamy po domu tymi samymi kanałami, co powietrze wentylacyjne.
 
Chłodzenie powietrzem wentylacyjnym jest bardzo dobrym rozwiązaniem problemu letnich upałów. Na ciągu nawiewnym montujemy klimatyzator kanałowy, który chłodzi powietrze przed dostarczeniem go do pomieszczeń. Klimatyzator pracuje częściowo na powietrzu obiegowym, czyli powietrze z pomieszczeń wraca do niego przez kratkę recyrkulacji, a częściowo na powietrzu świeżym. Ilość świeżego powietrza jest taka, aby zapewnić odpowiednią jakość powietrza, a dodatkowy strumień obiegowy zwiększa dostępną moc chłodniczą. Chłodzenie 100% powietrza świeżego, bez cyrkulacji jest mało wydajne i bardzo energochłonne, zwłaszcza w gorące dni, kiedy na zewnątrz mamy powyżej 30°C i wysoką wilgotność.
 
System klimatyzacji kanałowej z udziałem powietrza świeżego działa najlepiej, jeżeli dodatkowo zabezpieczymy dom przed niekontrolowanym przegrzewaniem. Gruba izolacja ścian i dachu oraz dobrej jakości szczelne okna pomagają w jej prawidłowym działaniu. Dodatkowo powinniśmy w miarę możliwości zasłaniać roletami lub żaluzjami mocno nasłonecznione okna oraz koniecznie zamykać wszystkie okna w domu, aby gorące powietrze nie dostawało się do środka. Przestrzeganie kilku prostych zasad pozwala zapomnieć o upałach.
 

7. Tanie ciepło zimą

 
Dla tych, którzy zdecydowali się na zamontowanie klimatyzatora kanałowego w układzie rekuperacji mamy ekstra bonus w postaci dodatkowego, taniego systemu ogrzewania. Klimatyzatory, które stosujemy mogą pracować również w funkcji grzania i ogrzewać powietrze nawiewane. Ilość ciepła dostarczana do domu w ten sposób może pokryć całe zapotrzebowanie w przypadku domów energooszczędnych i pasywnych oraz przynosić znaczne oszczędności w domach o nieco większych potrzebach energetycznych.
 
Układ ogrzewania pompą ciepła powietrze-powietrze pracuje wydajnie nawet przy bardzo niskich temperaturach na zewnątrz. Warto go stosować przez cały okres grzewczy, a oszczędności na ogrzewaniu zmniejszą nasze koszty chłodzenia latem. Komfort i oszczędność razem – nie wiele jest takich systemów.
 

8. Dobra wilgotność powietrza przez cały rok

 
W domu spędzamy znaczną część naszego czasu. Chcemy w nim czuć się dobrze i komfortowo, dlatego dbamy o odpowiednią temperaturę tak w zimę, jak i w lato, dbamy o jakość i czystość powietrza. A co z wilgotnością? Czy ten parametr nie jest ważny?
 
Wilgotność powietrza wpływa na komfort i zdrowie mieszkańców. Zbyt wysoka wilgotność, nawet przy odpowiedniej temperaturze, powoduje dyskomfort, a nawet pocenie się. Zbyt niska wilgotność powoduje wysuszenie śluzówek nosa i gardła, większe ryzyko infekcji, problemy z głosem. Mówimy tutaj oczywiście o wilgotności względnej (RH). Jest to procentowa zawartość wilgoci w powietrzu w stosunku do maksymalnej ilości wilgoci, która „zmieści” się w powietrzu w danej temperaturze. Oznacza to, że im mniejsza wilgotność względna, tym większe właściwości suszące ma powietrze. Dlatego suszarka do włosów ogrzewa powietrze, aby obniżyć jego wilgotność względną. Z drugiej strony, przy wilgotności względnej 100% powietrza w domu pranie nie wyschłoby nigdy.
 
Optymalna wilgotność względna dla człowieka zawiera się w przedziale 40-60%, przy czym większość osób preferuje dolny zakres 40-50%. Problemy z wilgotnością możemy mieć latem, zwłaszcza podczas opadów lub tuż przed burzą. Wówczas wilgotność powietrza zazwyczaj jest większa od optymalnej i czujemy dyskomfort. Większy problem jest w czasie zimy, kiedy powietrze zewnętrzne po podgrzaniu i dostarczeniu do domu może być wysuszone nawet do kilku procent RH. Zjawisko przesuszonego domu dotyka użytkowników wentylacji naturalnej i rekuperacji opartej na zwykłych wymiennikach płytowych (założeniem jest, że układ wentylacji pracuje skutecznie i ma odpowiednią wydajność). W naszych realizacjach stosujemy wyłącznie centrale z wymiennikiem obrotowym.
 
Wymiennik obrotowy w warunkach zimowych odzyskuje wilgoć z powietrza wywiewanego. Powrót części wilgoci do domu zmniejsza efekt przesuszenia powietrza. Dla systemów rekuperacji pracujących na wydatkach obliczonych według stężeń CO2 nie ma problemów ze zbyt niską wilgotnością powietrza. Im jest niższa temperatura na zewnątrz, tym bardziej suche powietrze trafia do centrali i tym więcej wilgoci odzyskuje wymiennik obrotowy. Na ściankach wymiennika występuje chwilowe wykraplanie wilgoci, która następnie wraca do domu wraz z powietrzem nawiewanym.
 
Podsumowując:
Wymiennik obrotowy odzyskuje wilgoć i reguluje poziom wilgotności względnej przez cały rok.
 

9. Niskie zużycie energii

 
Zużycie energii przez centralę, to bardzo ważny element. System rekuperacji pracuje 8760 godzin rocznie z krótkimi przerwami na wymianę filtrów. Dlatego właśnie ważne jest, aby wybrać urządzenie z możliwie najlepszymi parametrami. Obecnie najbardziej oszczędne silniki stosowane w wentylatorach, to elektronicznie komutowane silniki bezszczotkowe z płynną regulacją. Ich zużycie energii jest niskie, a poza tym możemy dokładnie wyregulować wydajność, co wprowadza dodatkowe oszczędności. Połączenie płynnej regulacji z czujnikiem jakości powietrza, przetwornikiem dwutlenku węgla, daje najlepsze rezultaty. System sam „pilnuje” ile powietrza należy nawiewać i zużywa tylko tyle energii, ile jest potrzebne do utrzymania stężenia CO2 poniżej nastawionego progu.
 
Stosowane przez nas rekuperatory mają nowoczesne wentylatory EC i mogą współpracować z czujnikami jakości powietrza.
 
Ogromny wpływ na koszty eksploatacji, zwłaszcza zimą, ma w systemach rekuperacji rodzaj wymiennika ciepła w centrali. Nawet najlepsze wymienniki przeciwprądowe i entalpiczne wymagają elektrycznej nagrzewnicy wstępnej. Z całej gamy wymienników stosowanych w rekuperatorach tylko wymiennik obrotowy nie zamarza i odzyskuje nawet do trzech razy więcej ciepła, niż inne wymienniki (uwzględniając ciepło odzyskanej wilgoci).
 
Stosując wymiennik obrotowy nie musimy używać nagrzewnicy wstępnej, ani budować kosztownego GWC do podgrzewania powietrza.
 

10. Niezawodne działanie przez długie lata

 
Wszystkie komponenty, które stosujemy w naszych instalacjach są wykonane z trwałych materiałów i gwarantują bezawaryjną pracę przez bardzo długi czas. Centrala rekuperacyjna, kanały wentylacyjne, elementy nawiewne i wywiewne zbudowane są głównie ze: stali, aluminium, wełny mineralnej i wysokiej jakości tworzywa ABS. Elementy stalowe zabezpieczone są warstwą cynku (blacha na obudowę rekuperatora) lub cynku w połączeniu z farbą proszkową (nawiewniki, kratki, zawory wywiewne).
 
Nie stosujemy urządzeń zawierających styropian lub inne nietrwałe materiały. Jako odpowiedzialna firma nie mamy czasu na reklamacje wynikające ze stosowania materiałów niskiej jakości.
Copyright ©2018 Wentylacja Gniezno, All Rights Reserved.
Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem