Wymiennik obrotowy – niedoceniany Mistrz odzysku ciepła.
Prawie wszystkie specjalistyczne firmy, produkujące małe centrale rekuperacyjne, mają w swojej ofercie urządzenia z wymiennikiem obrotowym. Choć z definicji wymiennik obrotowy nie jest rekuperatorem, tylko regeneratorem, to od przeszło ćwierć wieku z powodzeniem znajduje zastosowanie w dużych i małych centralach wentylacyjnych.
1. Jak działa wymiennik obrotowy?
Wymiennik obrotowy wykonany jest zazwyczaj z aluminium. Dwie blachy: jedna prosta, a druga falista, nawijane są na ułożyskowany wałek. Po nawinięciu blachy powstaje cylinder o różnej średnicy, zależnej od wydajności i o głębokości zazwyczaj 200mm. Ciekawe jest, że wymiennik wykonany dla wydajności 100m3/h i dla wydajności 10 000m3/h będzie miał tę samą głębokość, a tylko inną średnicę.
Załamania blachy falistej tworzą małe kanaliki, a blacha prosta oddziela je od siebie. Tymi małymi kanalikami przepływa powietrze. Najpierw ciepłe powietrze ogrzewa blachę aluminiową, a po obrocie bębna, przez te same kanaliki przepływa w kierunku przeciwnym (zazwyczaj) powietrze zimne. Powietrze zimne ogrzewa się od rozgrzanej blachy. Aluminium, z którego wykonany jest wymiennik doskonale przejmuje i akumuluje ciepło oraz szybko je oddaje.
2. Odzysk wilgoci.
Ważną cechą wymiennika obrotowego jest zdolność do odzysku wilgoci w warunkach zimowych. Ochłodzona część wymiennika, po przejściu na stronę ciepłą wywołuje zjawisko kondensacji pary wodnej. Wilgoć, która się wykropliła na ściankach wymiennika zostaje przekazana suchemu powietrzu po stronie nawiewu.
Sprawność odzysku wilgoci standardowego wymiennika, to około 50% dla warunków zimowych. Dobra wilgotność powietrza jest ważna, zwłaszcza zimą, gdy zwykła wentylacja mocno wysusza nam dom, czy mieszkanie.
3. Jaka jest sprawność wymienników obrotowych?
Zazwyczaj w rekuperatorach stosuje się wymienniki o sprawności temperaturowej od 80 do 90%. Należy tutaj zwrócić uwagę, że producenci centralek z rotorami nie podają informacji w sposób ukryty: „do 99%”, tylko gwarantują daną wydajność. Specyfika działania wymiennika obrotowego sprawia, że można zagwarantować sprawność. Większość poważnych producentów pokazuje również wykres sprawności i użytkownik lub instalator może dobrać urządzenie w taki sposób, aby pracowało ono w okresie zimowym w najwyższym punkcie sprawności.
Poniżej pokazane jest kilka przykładów wykresów sprawności dla centralek Ostberg serii HERU
4. Wymiennik obrotowy nie zamarza.
W normalnych warunkach wilgotności powietrza w domu (poniżej 60%) wymiennik obrotowy nie mam możliwości zamarznięcia. Dzięki temu może odzyskiwać ciepło również w warunkach zimowych bez stosowania nagrzewnicy wstępnej. Zwykłe wymienniki płytowe (przeciwprądowe, entalpiczne) nie mogą pracować w temperaturach ujemnych, ponieważ wilgoć, która się wykrapla na ściankach od strony powietrza wywiewanego zamarza i zatyka przelot powietrza. Wymiennik obrotowy obraca się około 10 razy na minutę. Wilgoć na jego ściankach również zamarza zgodnie z prawami fizyki, jednak obrót i przejście zamarzniętego fragmentu na stronę ciepłą powoduje rozmrożenie i częściowe odparowanie nadmiaru wilgoci.
Wymiennik obrotowy nie wymaga zabezpieczeń przeciwzamrożeniowych i dzięki pracy w najniższych nawet temperaturach odzyskuje dużo więcej ciepła, niż wymienniki płytowe. Poniższy wykres pokazuje tę różnicę. Oba wymienniki pracują z wydajnością 250m3/h i mają sprawność około 80%.
5. Sprawność wymienników obrotowych
Sprawność rekuperatorów, to współczynnik temperaturowy, czyli różnica temperatur, jaką tracimy na wymienniku w stosunku do temperatury czerpni przy jednakowych (masowo) strugach nawiewu i wywiewu. Jeżeli chcielibyśmy obliczyć sprawność cieplną, to wynik nas zaskoczy. Sprawność cieplna większości wymienników obrotowych w zimę jest wyższa od 100%. Oczywiście całkowita sprawność jest zawsze mniejsza od 100%, ale sposób liczenia uwzględniający ciepło odzyskanej wilgoci zwiększa ten wynik podobnie, jak w przypadku kotłów kondensacyjnych.
6. Wady i niedoskonałości wymiennika obrotowego.
Jak każde urządzenie, wymienniki obrotowe mają również swoje wady. Poznanie wszystkich cech wymiennika obrotowego i porównanie z cechami wymienników płytowych powinno być podstawą do podjęcia decyzji o wyborze rozwiązania dla nas optymalnego.
7. Podsumowanie
a. Zalety wymiennika obrotowego
b. Wady wymiennika obrotowego