To pytanie zadają sobie inwestorzy, którzy planują lub rozpoczęli budowę własnego domu. W tym artykule nie będziemy pisać o aspektach zdrowotnych, komforcie itp., tylko o czystej ekonomii i opłacalności finansowej.
Aspekt finansowy jest aktualnie jednym z najważniejszych kryteriów podejmowania decyzji przy zakupie produktów i usług. Niewielu z nas stać na wybór wyłącznie pod kątem cech produktu.
Założenia:
Dom jednorodzinny 120m2
Mieszkańcy – 4 osoby
Ilość powietrza wentylacyjnego – 240m3/h
Praca ciągła 365 dni w roku
Sezon grzewczy 5808h w okresie 15.IX – 15.V
Centrala wentylacyjna Ostberg HERU 100 S EC
Oryginalne elementy serwisowe (filtry)
Okresowe zwiększanie wydajności do 320m3/h (2h dziennie)
Okresowe obniżenie wydajności do 200 m3/h (noc, 6h dziennie)
Okresowe obniżenie wydajności do 120 m3/h (mieszkańcy poza domem, 6h dziennie)
Obliczenia wykonane zostały przy pomocy autorskiego kalkulatora dla średnich temperatur godzinowych z okresu ponad 25lat (dane meteo Ministerstwa Transportu). Podstawą obliczeń jest porównanie oszczędności związanych z odzyskiem ciepła do strat wentylacji grawitacyjnej z założeniem tych samych strumieni powietrza (wymagania higieniczne).
Spodziewane oszczędności roczne dla kilku miast w Polsce:
Różnice w kwotach wynikają wyłącznie z różnych temperatur średnich dla każdego miasta. Na podstawie wyników można założyć, że statystyczna instalacja tej wielkości powinna przynosić oszczędności na ogrzewaniu w wysokości około 1000zł rocznie.
W tym momencie łatwo jest policzyć, czy to się nam opłaca. Dla domu 120m2 koszt systemu rekuperacji to 18 000 – 23 000zł w dobrym wykonaniu. Koszt kominów grawitacyjnych, przejść dachowych, obróbek itp., to min. 10 000 – 12 000zł.
Różnica będzie nam się zwracała około 10lat, jednak biorąc pod uwagę stały wzrost cen paliw, okres ten w rzeczywistości będzie znacznie krótszy.
Dodatkowo na korzyść rekuperacji przemawia możliwość dokładnej regulacji i ustawienia sterownika tygodniowego, co w przypadku kominów grawitacyjnych jest niemożliwe. Straty spowodowane wentylacją grawitacyjną będą zatem większe, niż te przyjęte do obliczeń.
Czy zatem rekuperacja się opłaca? – TAK!
Jeżeli zainteresował Cię nasz Kalkulator ekonomiczny - prosimy o kontakt.