Dla tych, którzy zdecydowali się na zamontowanie klimatyzatora kanałowego w układzie rekuperacji mamy ekstra bonus w postaci dodatkowego, taniego systemu ogrzewania. Klimatyzatory, które stosujemy mogą pracować również w funkcji grzania i ogrzewać powietrze nawiewane. Ilość ciepła dostarczana do domu w ten sposób może pokryć całe zapotrzebowanie w przypadku domów energooszczędnych i pasywnych oraz przynosić znaczne oszczędności w domach o nieco większych potrzebach energetycznych.
Układ ogrzewania pompą ciepła powietrze-powietrze pracuje wydajnie nawet przy bardzo niskich temperaturach na zewnątrz. Warto go stosować przez cały okres grzewczy, a oszczędności na ogrzewaniu zmniejszą nasze koszty chłodzenia latem. Komfort i oszczędność razem – nie wiele jest takich systemów.
8. Dobra wilgotność powietrza przez cały rok
W domu spędzamy znaczną część naszego czasu. Chcemy w nim czuć się dobrze i komfortowo, dlatego dbamy o odpowiednią temperaturę tak w zimę, jak i w lato, dbamy o jakość i czystość powietrza. A co z wilgotnością? Czy ten parametr nie jest ważny?
Wilgotność powietrza wpływa na komfort i zdrowie mieszkańców. Zbyt wysoka wilgotność, nawet przy odpowiedniej temperaturze, powoduje dyskomfort, a nawet pocenie się. Zbyt niska wilgotność powoduje wysuszenie śluzówek nosa i gardła, większe ryzyko infekcji, problemy z głosem. Mówimy tutaj oczywiście o wilgotności względnej (RH). Jest to procentowa zawartość wilgoci w powietrzu w stosunku do maksymalnej ilości wilgoci, która „zmieści” się w powietrzu w danej temperaturze. Oznacza to, że im mniejsza wilgotność względna, tym większe właściwości suszące ma powietrze. Dlatego suszarka do włosów ogrzewa powietrze, aby obniżyć jego wilgotność względną. Z drugiej strony, przy wilgotności względnej 100% powietrza w domu pranie nie wyschłoby nigdy.
Optymalna wilgotność względna dla człowieka zawiera się w przedziale 40-60%, przy czym większość osób preferuje dolny zakres 40-50%. Problemy z wilgotnością możemy mieć latem, zwłaszcza podczas opadów lub tuż przed burzą. Wówczas wilgotność powietrza zazwyczaj jest większa od optymalnej i czujemy dyskomfort. Większy problem jest w czasie zimy, kiedy powietrze zewnętrzne po podgrzaniu i dostarczeniu do domu może być wysuszone nawet do kilku procent RH. Zjawisko przesuszonego domu dotyka użytkowników wentylacji naturalnej i rekuperacji opartej na zwykłych wymiennikach płytowych (założeniem jest, że układ wentylacji pracuje skutecznie i ma odpowiednią wydajność). W naszych realizacjach stosujemy wyłącznie centrale z wymiennikiem obrotowym.
Wymiennik obrotowy w warunkach zimowych odzyskuje wilgoć z powietrza wywiewanego. Powrót części wilgoci do domu zmniejsza efekt przesuszenia powietrza. Dla systemów rekuperacji pracujących na wydatkach obliczonych według stężeń CO2 nie ma problemów ze zbyt niską wilgotnością powietrza. Im jest niższa temperatura na zewnątrz, tym bardziej suche powietrze trafia do centrali i tym więcej wilgoci odzyskuje wymiennik obrotowy. Na ściankach wymiennika występuje chwilowe wykraplanie wilgoci, która następnie wraca do domu wraz z powietrzem nawiewanym.
Podsumowując:
Wymiennik obrotowy odzyskuje wilgoć i reguluje poziom wilgotności względnej przez cały rok.
9. Niskie zużycie energii
Zużycie energii przez centralę, to bardzo ważny element. System rekuperacji pracuje 8760 godzin rocznie z krótkimi przerwami na wymianę filtrów. Dlatego właśnie ważne jest, aby wybrać urządzenie z możliwie najlepszymi parametrami. Obecnie najbardziej oszczędne silniki stosowane w wentylatorach, to elektronicznie komutowane silniki bezszczotkowe z płynną regulacją. Ich zużycie energii jest niskie, a poza tym możemy dokładnie wyregulować wydajność, co wprowadza dodatkowe oszczędności. Połączenie płynnej regulacji z czujnikiem jakości powietrza, przetwornikiem dwutlenku węgla, daje najlepsze rezultaty. System sam „pilnuje” ile powietrza należy nawiewać i zużywa tylko tyle energii, ile jest potrzebne do utrzymania stężenia CO2 poniżej nastawionego progu.
Stosowane przez nas rekuperatory mają nowoczesne wentylatory EC i mogą współpracować z czujnikami jakości powietrza.
Ogromny wpływ na koszty eksploatacji, zwłaszcza zimą, ma w systemach rekuperacji rodzaj wymiennika ciepła w centrali. Nawet najlepsze wymienniki przeciwprądowe i entalpiczne wymagają elektrycznej nagrzewnicy wstępnej. Z całej gamy wymienników stosowanych w rekuperatorach tylko wymiennik obrotowy nie zamarza i odzyskuje nawet do trzech razy więcej ciepła, niż inne wymienniki (uwzględniając ciepło odzyskanej wilgoci).
Stosując wymiennik obrotowy nie musimy używać nagrzewnicy wstępnej, ani budować kosztownego GWC do podgrzewania powietrza.
10. Niezawodne działanie przez długie lata
Wszystkie komponenty, które stosujemy w naszych instalacjach są wykonane z trwałych materiałów i gwarantują bezawaryjną pracę przez bardzo długi czas. Centrala rekuperacyjna, kanały wentylacyjne, elementy nawiewne i wywiewne zbudowane są głównie ze: stali, aluminium, wełny mineralnej i wysokiej jakości tworzywa ABS. Elementy stalowe zabezpieczone są warstwą cynku (blacha na obudowę rekuperatora) lub cynku w połączeniu z farbą proszkową (nawiewniki, kratki, zawory wywiewne).
Nie stosujemy urządzeń zawierających styropian lub inne nietrwałe materiały. Jako odpowiedzialna firma nie mamy czasu na reklamacje wynikające ze stosowania materiałów niskiej jakości.